Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00 / W soboty 08:00 - 13:00
ul. Piotrkowska 32A, 97-330 Poniatów
Jeden z postów
Od właściwego doboru zaprawy zależy trwałość i estetyka cegieł, płytek i całej konstrukcji. Jakie więc cechy powinna posiadać dobra zaprawa do klinkieru?
Jednymi z najważniejszych właściwości zaprawy są przyczepność do podłoża oraz przepuszczalność. Powinna nie tylko łączyć cegły i płytki w stabilną konstrukcję murową, ale jednocześnie stanowić barierę zapobiegającą wnikaniu wody do wnętrza muru. W przypadku, kiedy jednak woda tam się dostanie (np. po intensywnych deszczach lub na skutek mikronieszczelności), powinna umożliwiać jej łatwe wyprowadzenie poza obręb muru.
W trakcie eksploatacji budynków, mury poddawane są ciągle niekorzystnym wpływom środowiska. Zmiany temperatury i wilgotności otoczenia (a co za tym idzie zmiany liniowe murów), powodują powstawanie naprężeń. Nawet w tak ekstremalnych warunkach zaprawa powinna bez zastrzeżeń spełniać swoją funkcję - nie pękać i nie tracić przyczepności. Jest to warunek konieczny, aby zapewnić szczelność muru (ochrona przed śniegiem, deszczem), a tym samym uchronić go przed wykwitami solnymi.
Tras dodany do zaprawy murarskiej nadaje jej korzystne właściwości:
Pamiętaj, aby: