Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00

ul. Piotrkowska 32A, 97-330 Poniatów


Jeden z postów

Jak prawidłowo czyścić i utrzymywać dach

czyszczenie rynny

Konserwuj jedną z najważniejszych części domu - dach - regularnie kontroluj go i czyść. Należy to robić co najmniej raz na sześć miesięcy, raz na jesieni, aby przygotować dach na zimę i raz jeszcze na wiosnę, aby zobaczyć, jaki jest jego stan po trudnych zimowych miesiącach. Częstsze kontrole mogą być konieczne po silnych wichurach lub po dużych opadach śniegu. Przeczytaj uważnie warunki umowy ubezpieczenia domu i gwarancję na dach, aby sprawdzić, jaka konserwacja dachu jest konieczna. Aby uzyskać absolutnie pewność, należy ustalić regularny plan profesjonalnej konserwacji z swoim wykonawcą.


Jeśli planujesz czyszczenie i konserwację dachu samemu, zacznij pracę od szczytu dachu w dół. Użyj drabiny i pracuj z przyjacielem, lub niech ktoś wie, że będziesz sprzątał dach. Chroń ręce za pomocą wytrzymałych rękawic roboczych i chroń oczy za pomocą okularów ochronnych. Jeśli to możliwe, unikaj chodzenia po powierzchni dachu, ale jeśli musisz to zrobić, pamiętaj o założeniu gumowych podeszew. Uważaj na linie energetyczne, aby zminimalizować ryzyko porażenia prądem i trzymaj się z dala od dachu w czasie deszczu,


Zwróć uwagę na grubą warstwę śniegu. Usuń śnieg specjalnymi grabiami, aby zmniejszyć ciężar na dachu. Usuń szczątki, takie jak liście i patyki za pomocą miotły. W zależnośći od rodzaju pokrycia pamiętaj, aby usunąć wszelkie mchy, grzyby lub glony i ptasie odchody. Szoruj mech, grzyby i algi za pomocą długiej szczoteczki. Następnie zainstaluj paski miedzi, aby zapobiec powracaniu roślin. Przycinaj zwisające gałęzie, ponieważ mogą one spaść w czasie burzy lub działać jako środek transportu dla zwierząt, które mogą wspiąć się na dach. Ptasie odchody często bardzo kwaśne mogą szkodzić dachom z blachy. Gniazda zwierzęce mogą zasłaniać odpływy dachowe. Blokada odpływu często powoduje powstanie stojącej wody, która może spowodować zapadnięcie się dachu pod dużym obciążeniem. Podczas wyjmowania zwierzęcych odchodów lub gniazd należy nosić maskę przeciwpyłową, aby uniknąć wdychania potencjalnych zanieczyszczeń.


Jeśli zostaną znalezione jakiekolwiek luźne, popękane, uszkodzone lub brakujące elementy, należy je wymienić lub naprawić.


Szukaj zgniłych obszarów lub uszkodzeń spowodowanych przez owady.


Sprawdź prześwity w obszarze komina i kominków wentylacyjnych szukają dziur i suchchych lub poluzowanych obróbek i uszczelek.


Zbadaj, czy nie ma śladów rdzy w metalowych elementach.


Sprawdź czy w rynnach nie ma brudu, igliwia i opadłych liści. Wyczyść dokładnie rynny dachowe i rury spustowe. W trudnych przypadkach skontaktuj się z profesjonalną firmą zajmującą się pokryciem dachów, aby sprawdzić stan twojego dachu.


Sprawdź także dach od spodu oglądając poddasze lub strych. W ten sposób można zauważyć wszelkie potencjalne ślady wycieku, takie jak ciemne plamy, smugi wody, gnijące drewno, wilgotne obszary, kapiącą wodę lub spleśniałe plamy. Zapobieganie przeciekom tak szybko, jak to możliwe, jest jednym z najważniejszych zadań wpływających na trwałość pokrycia.