Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00

ul. Piotrkowska 32A, 97-330 Poniatów


Jeden z postów

Dobór okna dachowego

Jak długie ma być okno?

Długość okna warunkuje możliwość kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Przy wyborze długości okna powinny być uwzględnione trzy podstawowe zasady.

Zasada 1.

Górna krawędź przy oknach pionowych powinna sięgać wysokości ok. 220 cm, aby umożliwić swobodne wyglądanie przez okno w pozycji stojącej. Aby osiągnąć najlepszy widok w mieszkaniu na poddaszu optymalna wysokość, na której powinna znajdować się górna krawędź okna do poddaszy to około 200 cm.

Zasada2.

Zgodnie z przepisami dolne krawędzie okien powinny znajdować się na wysokości ok. 90 cm. W ten sposób również w pozycji siedzącej zapewniony jest swobodny widok na zewnątrz. Do tego celu najlepiej nadają się okna obrotowe otwierane i zamykane u góry. W przypadku okien otwieranych i zamykanych od dołu, dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości 120 cm, gdyż wówczas okno łatwo można otwierać i zamykać. Ilość wpadającego światła oraz widoczność może być w tych przypadkach zwiększona dzięki montażowi dodatkowych elementów doświetlających.

Zasada 3.

Długość okna zależy od stopnia nachylenia połaci dachu. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno.


Jak duże ma być okno?

W celu uzyskania w pomieszczeniach na poddaszu optymalnego oświetlenia, wentylacji i dobrej widoczności, tzn. podwyższenia jakości życia, należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar okna. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, minimalna powierzchnia szyb powinna stanowić od 1/8 do 1/10 powierzchni podłogi. W praktyce oznacza to:

-im większe pomieszczenie, tym większa musi być powierzchnia okien,

-im bardziej optymalna powierzchnia okien (minimum 1/10 powierzchni podłogi),

  tym większy komfort życia.